زلزله 13 ریشتر

Earthquake13

 
داستان کوتاه
نویسنده : سعید حاجی بیگی - ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ شهریور ۱۳۸٧
 

کوهنوردی می‌‌خواست به قله‌ای بلندی صعودکند. پس از سال‌ها تمرین و آمادگی، سفرش را آغاز کرد. به صعودش ادامه داد تا این که هوا کاملا تاریک شد. به جز تاریکی هیچ چیز دیده نمی‌شد. سیاهی شب همه جا را پوشاندهبود و مرد نمی‌توانست چیزی ببیند حتی ماه و ستاره‌ها پشت انبوهی از ابر پنهان شدهبودند. کوهنورد همان‌طور که داشت بالا می‌رفت، در حالی که چیزی به فتح قله نماندهبود، پایش لیز خورد و با سرعت هر چه تمام‌تر سقوط کرد. سقوط همچنان ادامه داشت و اودر آن لحظات سرشار از هراس، تمامی خاطرات خوب و بد زندگی‌اش را به یاد می‌آورد. داشت فکر می‌‌کرد چقدر به مرگ نزدیک شده است که ناگهان دنباله طنابی که به دور کمرشحلقه خورده بود بین شاخه های درختی در شیب کوه گیر کرد و مانع از سقوط کاملش شد. درآن لحظات سنگین سکوت، که هیچ امیدی نداشت از ته دل فریاد زد: خدایا کمکم کن !
ندایی از دل آسمان پاسخ داد از من چه می‌خواهی؟
-
نجاتم بده خدای من!
-
آیا به من ایمان داری؟
-
آری. همیشه به تو ایمان داشته‌ام
-
پس آن طناب دورکمرت را پاره کن!
کوهنورد وحشت کرد. پاره شدن طناب یعنی سقوط بی‌تردید از فرازکیلومترها ارتفاع. گفت: خدایا نمی‌توانم.
خدا گفت: آیا به گفته من ایمان نداری؟
کوهنورد گفت: خدایا نمی توانم. نمی‌توانم.
روز بعد، گروه نجات گزارش داد که جسد منجمد شده یک کوهنورد در حالی پیدا شده که طنابی به دور کمرش حلقه شده بود وتنها دو متر با زمین فاصله داشت...


 
 
اسکناسهای 50 هزار تومانی
نویسنده : سعید حاجی بیگی - ساعت ۱:۱۱ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٩ شهریور ۱۳۸٧
 

دبیر کل بانک مرکزی چاپ چک‌پولهای 50 هزار تومانی بدون نیاز به ظهرنویسی را مقدمه‌ای بر انتشار اسکناسهای 50 هزار تومانی دانست.

او همچنین گفت: بانک مرکزی با این اقدام جلوی چاپ بی‌رویه چک‌پولها توسط بانکهای کشور را گرفت و بدین وسیله امکان کنترل نقدینگی را فراهم ساخت. محمود بهمنی دبیر کل بانک مرکزی در یک نشست خبری در آستانه نوزدهمین همایش بانکداری اسلامی، با اشاره به اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح قوانین موجود در سیستم بانکی، اظهار داشت: در شرایط فعلی ضرب سکه‌های یک، 10، 20، 100، 250 و 500 ریالی به دلیل اینکه ارزش ذاتی فلز آنها بیش از ارزش مبادله‌ای آنها است، مفهومی ندارد. وی با بیان اینکه باید سراغ ضرب سکه‌های 100 و 500 تومانی برویم، گفت: برخی اسکناسها نیز همین وضعیت را پیدا کرده‌اند. به این معنی که هزینه‌ای که برای چاپ آنها صرف می‌شود مولد همان میزان ارزش نیست. دبیر کل بانک مرکزی با تاکید بر لزوم اصلاح این وضعیت، تصریح کرد: چاپ چک‌پولهای بانک مرکزی نیز در همین راستا صورت گرفته است. وی با اشاره به برخی اظهار نظرها در خصوص تورم‌زا بودن این چک‌پولها، خاطرنشان کرد: این کار تنها در جهت تسهیل امور انجام شده و نمونه‌های مشابه آن در کشورهای خارجی نیز وجود دارد. به گفته بهمنی، در حالیکه درشت‌ترین اسکناس ایران 5 هزار تومانی است، اروپا از اسکناسهای 500 یورویی استفاده می‌کند و تورم آن تنها در سطح 3 درصد است. وی چاپ چک‌پولهای 50 هزار تومانی بدون نیاز به ظهرنویسی را مقدمه‌ای بر انتشار اسکناسهای 50 هزار تومانی دانست و گفت: بانک مرکزی با این اقدام جلوی چاپ بی‌رویه چک‌پولها توسط بانکهای کشور را گرفت و بدین وسیله امکان کنترل نقدینگی را فراهم ساخت. دبیر کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در حال حاضر چک‌پولهای در دست مردم از 136 هزار میلیارد ریال به 104 هزار میلیارد ریال کاهش یافته است که این رقم نیز با ضوابط خاصی کنترل می‌شود. وی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه جا انداختن تفاوتهای ارزش واقعی پول با ارزش اعتباری آن نیاز به زمان زیادی دارد، گفت: باید این نکته را پذیرفت که اگر تورم در کشور 18 درصد باشد و تسهیلات با نرخ سود 12 درصد ارائه شود، ضمانتی برای بازگشت وجوه به بانک وجود ندارد. بهمنی با اشاره به 200 هزار میلیارد ریال معوقات بانکها، تقاضای پول را در شرایط کنونی 5 برابر عرضه پول عنوان و با بیان اینکه یکی دیگر از مشکلات فعلی نظام بانکی انحراف تسهیلات است، خاطرنشان کرد: نرخ سود 12 درصدی باعث شده است که بسیاری افراد تسهیلات را با این نرخ گرفته و آن را در بانکهای دیگری سپرده‌گذاری و نرخ سود 16 درصدی دریافت کنند. وی تاکید کرد: اگر تسهیلات به جایی که ‌باید تزریق شود، رفته بود اکنون شاهد افزایش سطح تولید در کشور باشیم. دبیر کل بانک مرکزی با بیان اینکه روش فعلی ایجاد صف و فساد می‌کند، راهکار اصلاح این روش را خصوصی‌سازی نظام بانکی عنوان کرد و گفت: تعیین نرخ سود سپرده اصلا معنا ندارد بلکه این نرخ باید از محل نرخ سودی که از تسهیلات دریافت می‌شود تعیین شود. بهمنی زمان انتشار چک‌پولهای 100 هزار تومانی را هفته جاری ذکر کرد و گفت: چک‌پولهای 200 هزار تومانی نیز در آینده‌ای نزدیک منتشر می‌شوند و امیدواریم که به زودی شاهد انتشار اسکناسهای 10 و 50 تومانی در کشور باشیم. وی در پایان خاطرنشان کرد: نظام بانکداری اسلامی ایران به علت اینکه از سال 1362 در تمام کشور به اجرا درآمد، در بین تمام کشورهای دنیا جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.


 
 
هشتادمین سالگرد بانک ملی ایران
نویسنده : سعید حاجی بیگی - ساعت ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ شهریور ۱۳۸٧
 

پس از پایان جنگ جهانی اول و خروج اشغالگران از ایران ، سرانجام قانون تاسیس بانک ملی ایران در جلسه مورخ 14 اردیبهشت 1306 به تصویب مجلس رسید و اساسنامه بانک در 14 تیر ماه 1307 مورد تصویب کمیسیون مالیه مجلس قرار گرفت و در روز سه شنبه20 شهریور 1307 بانک ملی ایران در تهران رسماً کار خود را آغازکرد.
اولین مدیر عامل بانک ملی دکتر کورت لنیدن بلات و معاون او فوگل به همراه 70 کارشناس از کشور آلمان به ایران آمدند.
بر حسب اساسنامه بانک ، بانک ملی ایران بصورت یک شرکت سهامی دارای شخصیت حقوقی شناخته شد و تابع قوانین تجاری تلقی گردید .

سرمایه اولیه بانک 20 میلیون ریال بود که فقط 8 میلیون آن پرداخت شد و در سال 1314 سرمایه بانک به 300 میلیون ریال و در سال 1331 به دومیلیارد ریال افزایش یافت که تمام آن پرداخت شده است .یول

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار حاکمیت جمهوری اسلامی،‌تغییر سیستم بانکداری و حذف ربا و ایجاد بانک بر مبنای تعالیم و احکام اسلامی مورد توجه قرار گرفت که پس از تصویب لایحه قانونی عملیات بانکی بدون ربا در سال ١٣۶٢و ابلاغ آن به بانکها، دستورالعملها و آئین نامه های اجرایی تهیه و از اول فروردین ماه ١٣۶٣این قانون در بانک ملی ایران مورد اجرا گذاشته شد .

اکنون بیش از ٨٠ سال است که از تأسیس پرافتخار بانک ملی ایران می‏گذرد . در حال حاضر بیش از ٣١٠٠شعبه فعال در داخل و ١۶شعبه فعال در خارج کشور مشغول بکارند که باعث شده این بانک یکی از قوی‏ترین مؤسسات مالی چه در ایران حتی در دنیا باشد.


تعجبیولتعجبتعجبتعجبتعجبتعجبتعجبتعجبیول

 

 

 

 

بغل

گرامی باد هشتادمین

سالگردتاسیس بانک ملی ایران


 
 
کارکرد ایران چک بانک‌مرکزی بین مردم و در روابط مردم و بانک ها مشابه گردش اسکناس
نویسنده : سعید حاجی بیگی - ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ شهریور ۱۳۸٧
 

 پیرو بخشنامه شماره 868/هـ مورخ 24/2/1387 در مورد ایران‌چک بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و در پاسخ به برخی سوالات مطروحه از سوی شبکه بانکی کشور در‌این‌خصوص و به‌منظور تسریع و تسهیل جریان امور اعلام می‌دارد بانک‌ها صرفاً ایران‌چک‌هایی را که به دلایلی همچون فرسودگی‌، پشت‌نویسی‌های مکرر و ... امکان استفاده مجدد از آنها وجود ندارد و یا مورد پذیرش مشتریان نیست ، از جریان گردش وجوه خارج نمایند و برای جایگزینی با ایران‌چک جدید و یا دریافت وجه معادل آن، به بانک مرکزی ارسال کنند. بدیهی است ابطال آنها توسط بانک مرکزی انجام خواهد شد، لذا گردش مجدد ایران‌چک مجاز می‌باشد.
  در مورد ماده 21 دستورالعمل مربوط نیز صرفاً در نوبت نخست نسبت به ممهور نمودن چک به مهر شعبه اقدام ‌شود و در دفعات بعد ، نیازی به درج مهر شعبه و تاریخ بر روی آنها نیست. به‌عبارت دیگر کارکرد ایران چک بانک‌مرکزی بین مردم و در روابط مردم و بانک ها مشابه گردش اسکناس خواهد بود.